فروش اقساطی تویوتا یاریس

خودروی هیبریدی

خودروی هیبریدی دارای مجهز به دو نوع موتور با مصرف سوخت بنزین و برق است و درواقع بیش از یک نوع پیشرانه برای حرکت و کاردارد.

در سیستم خودروی هیبریدی انرژی ذخیره شده از منابع مختلف در یک باتری انباشته می شود تا در هنگام نیاز مصرف شود، این فرآیند ساده، پایه طراحی انواع تکنولوژی ها در خودروهای هیبریدی است.

خودروی هیبریدی شامل سه نوع خودرو می شود؛ خودروی هیبریدی که به وسیله موتور احتراقی و انرژی حاصل از آن شارژ می شود.

نوع دوم خودروی هیبریدی که انرژی مورد نیاز جهت ذخیره در باتری ها را از طریق جذب انرژی حاصل از ترمز خودرو به دست می آورد.

و نوع سوم این نوع خودرو که به صورت مستقل و از درگاه های برق مخصوص شارژ می شود. تفاوت این مدل ها در نحوه مصرف انرژی ذخیره شده در باتری است.

خودروی هیبریدی

مزایای خودروی هیبریدی

 

مزایای خودروی هیبریدی شامل نوع سوخت و نوع تکنولوژی خودروی هیبریدی می شود، همچنین طراحی و شکل ظاهری این خودروها طرفداران بی شماری دارد.

با توجه به گران بودن سوخت های فسیلی نوع سوخت این نوع خودرو اهمیت فراوانی دارد. در خودروهای هیبریدی، موتور بنزینی معمولا کوچکتر است و از مزایای خودروی هیبریدی محسوب می شود.

مزایای دیگر این نوع خودرو کوچک بودن موتور بنزینی است که سوخت کمتری مصرف می ‌کند، سبکتر بوده و فقط برای حالت شتاب گرفتن و بالا رفتن از سربالایی به کمک موتور برقی این نوع خودرو می ‌آید.

همان طور که می دانید موتورهای حجیم ‌تر، سیلندرهای بزرگتری دارند و درنتیجه باعث ایجاد وزن بیشتر و مصرف سوخت بالاتر می شود.

موتور بنزینی همیشه روشن نیست؛ هنگام پارک یا توقف در ترافیک و پشت چراغ‌ قرمز، موتور خاموش شده و موتور الکتریکی روشن باقی می ‌ماند، درنتیجه سوخت کمتری مصرف‌ و آلودگی کمتری تولید می ‌شود که از مزایای خودروی هیبریدی است.

مزایای خودروی هیبریدی

 

تکنولوژی خودروی هیبریدی

تکنولوژی خودروی هیبریدی شامل پلاگین هیبریدی است که تنها از طریق شارژ برقی با سوکت های مخصوص، انرژی خود را به دست می آورد و می تواند به صورت مستقل و ترکیبی از هر دو سوخت استفاده کند.

این نوع خودروها سری روی مصرف انرژی الکتریکی حساب می کنند و به همین دلیل میزان آلایندگی کمتری دارند .

تکنولوژی این نوع خودرو به این صورت است که تنها در هنگام اتمام شارژ باتری از موتور احتراقی بهره می گیرد.

تکنولوژی خودروی هیبریدی موازی برعکس نوع سری به صورت پیش فرض، از موتور احتراقی کمک می گیرد و زمانی موتور الکتریکی به کار می افتد که خودرو نیازمند دریافت توان بیشتر باشد.

سیستم هیبریدی ملایم از تکنولوژی خودروی هیبریدی است که محدود اما جذاب  است. این سیستم بر پایه انرژی فسیلی کار می کند و خودرو نمی تواند تنها با استفاده از موتور الکتریکی حرکت کند.

خودروی هیبریدی

مدل های خودروی هیبریدی

مدل های خودروی هیبریدی توسط کمپانی ها و برندهای معتبری تولید شده اند. میتسوبیشی اوتلندر phev جدیدترین محصول کمپانی ژاپنی میتسوبیشی اولین شاسی بلند 7 نفره هیبریدی فول سایز است.

تویوتا کمری هیبرید مدل 2018 نیز از مدل های این نوع خودرو است که دارای موتور 2.5 لیتری چهار سیلندرهمراه با یک موتور الکتریکی و یک باتری برای پیشرانه است.

یکی دیگر از مدل های خودروی هیبریدی هیوندای سوناتا هیبرید با پیشرانه 2 لیتری 4 سیلندر است و با بطری های پلیمری ترکیب شده است.

سوناتای هیبرید از دو پیشرانه بنزینی – الکتریکی استفاده می کند که موتور بنزینی قادر به تولید ۱۵۴ اسب بخار توان و ۱۹۰ نیوتن‌متر گشتاور است.

کیا اپتیما هیبرید مانند هیوندای سوناتا هیبریدی از یک پیشرانه 2 لیتری بنزینی که در ترکیب با یک موتور برقی که با بطری پلیمر لیتیوم 1.6 کیلوواتی تغذیه می شود تولید نیرو می کند و این میزان نیرو توسط یک گیربکس 6 سرعته تیپ ترونیک به چرخ های جلو منتقل می شود.