شستشوی خودرو

شستشوی خودرو

شستشوی خودرو شامل بخش های مختلف مانند شستشوی داخل رادیاتور و موتور خودرو می شود، مواد آلاینده مختلف، باران های اسیدی، حشرات مرده، شیره درختان و فضولات پرندگان باعث آسیب رساندن جدی به رنگ بدنه اتومبیل می شوند.

شستشوی بدنه خودرو دوام و طول عمر رنگ و بدنه ماشینتان را افزایش می دهد، سعی کنید همیشه بدنه خودرو را تمیز و واکس زده نگه داشته و آب و مواد آلاینده را از آن جدا کنید.

برای شستشوی ماشین توصیه می ‌شود از اسفنج های نرم یا الیاف پارچه ای و کتان نرم استفاده کنید که رنگ بدنه دچار آسیب دیدگی و خراش خوردگی نشود.

پس از شستشوی ماشین حتما برای خشک کردن از پارچه ‌های نخی نرم استفاده  کرده و شیشه ها را هم از داخل و هم از خارج تمیز کنید.

روش های شستشوی خودرو

شستشوی داخل خودرو

شستشوی داخل خودرو و نظافت سطح داخلی با استفاده از جاروبرقی کار راحتی است. اگر کفی خودرو پلاستیکی است، آن را تکانده و با آب شستشو دهید. اگر خودرو شما دارای کفی موکت شده است باید آن را درون خودرو نظافت کنید.

برای شستشوی داخل ماشین پوشش پارچه ای صندلی ها را با شامپو یا مایع ظرفشویی بشویید تا مواد آلاینده ای که به سطح آنها چسبیده، جدا شود.

برای شستشوی داخل ماشین و نظافت صندلی هایی که دارای پوشش چرم طبیعی هستند بهتر است با تمیز کننده های مخصوص انجام شود و سپس از روغن های مخصوص جلا دادن چرم استفاده کنید.

شستن شیشه ها مرحله بعدی شستشوی داخل خودرو است که می توانید از محلول شیشه شور استفاده کنید و سپس با استفاده از ترکیبات و مواد محافظ براق کننده بخش های مختلف  کنسول و داشبورد را تمیز کرده جلا بدهید.

شستشوی داخل خودرو

شستشوی موتور خودرو

شستشوی موتور خودرو به طور مرتب مانع از زنگ زدن می شود، آلودگی های جاده و خیابان بهترین تولید کننده زنگ هستند بنابراین تمیز کردن موتور باعث افزایش طول عمر آن می شود.

بهتر است موتور ماشین را قبل از شستن ماشین تمیز کنید تا از رسیدن روغن پاک کن به قطعات رنگی جلوگیری شود.

گریس و روغن پاک کن ها با برندهای مختلف را می توانید به انتهای موتور تا بالای آن و در نهایت کل موتور اسپری کنید.

کابل هایی که روی باتری هستند را بردارید و از برس سیمی برای پاک کردن ترمینال ها استفاده کنید تا زمانی که تمیز شوند و فلز تمیز نمایان شود.

قرار دادن انتهای کابل های باتری در ماده شیمیایی ضد فرسودگی و خوردگی مانند CLR می تواند اتصال الکتریکی قوی را تضمین کند. استفاده از آب و جوش شیرین برای تمیز کردن باتری راهکار مناسبی است.

قبل از شستشوی موتور ماشین هرگونه آلودگی را از اطراف موتور بردارید و باتری را در بیاورید، سیم کشی لخت را بپوشانید و موتور را گریسی کنید بگذارید موتور تا پنج دقیقه کار کرده، گرم شود هرگونه آلودگی شل شده می توانید آن را تمیز کنید.

شستشوی موتور خودرو

شستشوی رادیاتور خودرو

شستشوی رادیاتور خودرو به این دلیل اهمیت دارد که پس از مدتی دچار رسوب شده و با گذشت زمان قطر این رسوبات افزایش پیدا می‌ کند، بنابراین لازم است رسوب زدایی رادیاتور ماشین انجام شود.

برای رسوب زدایی و شستشوی رادیاتور خودرو از جرم گیر و انواع روش‌ها از جمله شستشو با نوشابه و جوش شیرین می تواند راهکار مناسبی محسوب شود.

استفاده از سرکه برای شستشوی رادیاتور خودرو و رسوب زدایی موثر خواهد بود، هرچند سرکه نمی‌ تواند رسوبات قطور و قدیمی را به خوبی کنده و در خود حل کند و فقط برای شستشوی سطحی و از بین بردن رسوبات تازه و نازک کاربرد دارد.

پس از استفاده از مواد شستشوی رادیاتور ماشین باید چندین مرتبه چرخش آب در آن را داشته باشید، چون ماندن مواد رسوب‌ زدا داخل رادیاتور و سیستم خنک کننده ماشین، به مرور زمان موجب خوردگی‌ در بدنه رادیاتور شده و به سوراخ شدن آن منجر  می شود.