نگهداری خودرو

نگهداری خودرو

نگهداری خودرو با روش درست و بررسی و چک کردن مستمر می تواند به طول عمر خودرو کمک کند و هر راننده باید برای این کار برنامه منظمی داشته باشد چون بازرسی قطعات خودرو، از وقوع مشکلات بزرگ جلوگیری می کند.

برخی موارد به کیلومتر خودرو و کارکرد آن بستگی دارد از جمله گسکت های لاستیکی و شلنگها، برف پاک کنهای شیشه جلو و تایرها  که در بازه زمانی مشخصی مستهلک می شوند.

نگهداری خودرو به شکل منظم یعنی قطعات مصرفی خودرو باید توسط مکانیک شما یا خودتان بازرسی شوند و در صورت لزوم تعمیر یا تعویض شوند.

روغن و فیلتر روغن خودرو نکات مهمی درباره نگهداری خودرو هستند و باید به صورت دوره ای و منظم چک شوند چون وقتی موتور کار می کند ذرات فلزی، خاک و کربن وارد روغن شده و موجب آسیب دیدگی موتور خواهند شد.

نگهداری خودرو در تابستان

نگهداری خودرو در تابستان نیز نکاتی دارد که باید رعایت شود، گرم شدن بیش از حد قطعات خودرو صدماتی به دنبال خواهد داشت.

سرویس کولر مانند شارژ گاز، تعویض تسمه کولر و تعویض فیلتر خشک کن هوای کولر از مهمترین کارهاست.

برای نگهداری خودرو در تابستان نکاتی مانند تنظیم دمای سیستم خنک کاری موتور در حد نرمال، منبع شیشه شور از مایع پر شود نه از محلول های ضدیخ، هرگز ترموستات موتور را در فصل تابستان باز نکنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید.

نگهداری خودرو در پارکینگ

نگهداری خودرو در پارکینگ نیاز به رعایت نکات کاربردی مانند استفاده از کاور یا چادر است. با این کار گرد و غبار و هر نوع آلودگی روی بدنه ماشین نمی نشیند و صدمه ای به آن وارد نمی شود.

ثابت کردن خودرو در پارکینگ راه دیگری برای نگهداری خودرو است، چون ترمز دستی به مرور زمان قدرت خود را از دست می دهد، برای جلوگیری از حرکت خود به خود اتومبیل آسان ترین روش استفاده از جک است.

با نگهداری خودرو در پارکینگ بوی ناخوشایندی هنگام باز کردن در خودروبه مشام می رسد، استفاده از خشک کن یا رطوبت گیر در داخل کابین ماشین این مشکل را برطرف می کند.

اگر می خواهید با نشتی روغن و کثیف شدن سطوح مواجه نشوید، قسمت های مختلف خودرو را کنترل کرده و سپس ماشینتان را روی یک نایلون ضخیم یا پوشش نفوذناپذیر پارک کنید.

شستشو برای نگهداری خودرو در پارکینگ ضروری است، چون ترکیبات اسیدی به رنگ خودرو صدمه زده باعث خوردگی می شود. دهانه اگزوز و ورودی های ماشین را نیز مسدود کنید تا موجودات کوچک و حشرات وارد بخش های مختلف خودرو نشوند.

نگهداری خودرو در زمستان

نگهداری خودرو در زمستان کمی دشوارتر است و فرقی نمی کند ماشین شما در پارکینگ یا در برف و باران و سرما مدام در رفت و آمد باشد.

یکی از توصیه های مهم برای نگهداری خودرو در زمستان استفاده از مکمل های سوخت است، چون کیفیت سوخت در باک ماشین فقط 30 روز دوام دارد و وقتی ماشین به مدت طولانی در پارکینگ بدون حرکت می ماند اضافه کردن مکمل ضروری است.

یکی از راه های نگهداری خودرو در زمستان علاوه بر تعویض روغن، روغن کاری شاسی ماشین است، اگر یک خودرو به مدت طولانی حرکت نکند، قطعات متحرک و انعطاف پذیر آن به مرور دچار خشکی بیش از حد یا زنگ زدگی  و ترک خوردگی می شوند.

نسبت ضد یخ با آب را چک کنید، این راه نگهداری خودرو در زمستان است، در غیر این صورت آب موجود در رادیاتور ممکن است به راحتی یخ زده و حجم آن بیشتر شود که صدمات جبران ناپذیری به موتور وارد خواهد شد.

برای نگهداری از باتری خودرو در زمستان سه روش وجود دارد یا باتری متصل باقی بماند، یا از مدار خارج شود یا برای آن باید از محافظ یا به عبارت بهتر شارژرهای موجود استفاده کرد.